úvodem

Péče o bezpečnost a ochranu zdraví při práci je v našem státě stanovena ústavou i zákony. Vyvíjela se však postupně s rozvojem hospodářství a především průmyslové výroby. Stručný přehled historického vývoje péče o zaměstnance v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v jednom z největších průmyslových podniků v republice, který je zároveň i podnikem s nejdelší tradicí, podává předkládaná studie. Vítkovice, a.s. Ostrava, jako podnik, který letos slaví 170. výročí svého založení (1998), vynikal i v minulosti vysokou úrovní péče o zaměstnance. Důkazem toho je sedmdesát pět let, které letos uplynuly od vzniku psychotechnické laboratoře a organizované zábrany úrazům v podniku.
Účelem publikace je vedle ocenění přístupu podniku k uvedené problematice současně též vyzdvihnout zásluhu zaměstnanců, kteří působili a působí v této oblasti.
Činnost v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a psychologie práce není pouze povoláním, ale z podstatné části též posláním. Tuto skutečnost dobře vystihl někdejší generální ředitel Vítkovického horního a hutního těžířstva, Ing. A. Sonnerischein, Dr.h.c., když ve své publikaci v roce 1931 uvedl, že "jest nesporně snazší a jednodušší úrazům zabraňovati, avšak velmi těžké, ba často nemožné, úrazy již nastalé  napravovati". Náročnost a nesnadnost této práce vyjadřuje také jeho další výrok, že "tato práce se dá přirovnat k přelévání vody z jedné nádoby do druhé pomocí děravé naběračky".
Současné vedení akciové společnosti věnuje závažné oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci odpovídající pozornost a jedním z cílů jeho personální strategie je postupně snižovat a odstraňovat negativní dopad výrobní činnosti na zdraví zaměstnanců, a tak chránit nejcennější - lidské životy.

Ing. Karel Hrabec
vedoucí odboru Bezpečnost a ochrana zdraví
Vítkovice, a.s.